Skip to main content

Results 9-23

September 23, 2013

Boys tennis
Triton wins Merrillville Invite
Triton’s boys tennis team beat out Centreville by a point and host Merrillville by two points to win the Merrillville Invitational with 33 points Saturday.
Jared Fisher was the meet champion at 3 singles, and Jake Oldham and Austin Sellers combined for the 2 doubles championship for Triton. Lucas Shafer and Darrin Harrell were meet runners-up at 1 doubles, while Alex Eib placed sixth at 2 singles, and Dean Howdeshell finished seventh after breaking strings in both rackets early in the tournament and playing with a borrowed racket.
• MERRILLVILLE INVITATIONAL
At Merrillville
Team scores: Triton 33, Centerville 32, Merrillville 31 Bethany Christian, Highland, Lowell, Portage, and Wawasee
Complete results unavailable.

Plymouth goes 2-1 at LaPorte Tournament
The Plymouth High School boys tennis team suffered its second loss of the year to No. 21-ranked South Bend St. Joseph by a narrow 3-2 margin at the LaPorte Invitational Saturday. The match was decided at 1 doubles where St Joe won a third set super tiebreaker 10-7.
PHS defeated Laporte 3-2 and South Bend Adams 5-0 to run their record to 11-2 on the season at the tourney. The Pilgrims play four Northern Lakes Conference matches in a row today through Thursday, starting with Northridge at home tonight at 5 p.m.
• ST. JOSEPH 3, PLYMOUTH 2
1. John Hunter (P) d. Ram Fernandez 6-2, 6-1; 2. Ryan Jamieson (SJ) d. John Gerard 6-1, 6-0; 3. Michael Wroblewski (SJ) d. Nate Knapp 6-2, 6-0.
DOUBLES: 1. Patrick O’ Conner-Leo Romantez (SJ) d. Matt Flynn-Max Holloway6-0, 1-6, (10-7); 2. Ryan Johnson-Braydon Davidson (P) d. Sam DeTrempe-Michael Minatel 7-5, 6-3.
• PLYMOUTH 2, LAPORTE 3
SINGLES: 1. John Hunter (10) Vs. Michael Varda (L) d. John Hunter 6-1, 6-1; Miles Droege (L) d. John Gerard 6-4, 7-5; 3. Nate Knapp (P) d. Tristen Manuziak 6-1, 6-0.
DOUBLES: 1 Matt Flynn-Max Holloway (P) d. Josh Cornwell-Bobby Barden 6-1, 6-2; 2. Ryan Johnson-Braydon Davidson (P) d. Morgan Arndt-Austin Reese
• PLYMOUTH 5, ADAMS 0
SINGLES: 1. John Hunter d. Philip Moss 6-3, 1-6 (11-9); 2. John Gerard d. Matt Hinkle 6-1, 6-2; 3. Nate Knapp d. Jacob Casper 6-1, 6-3
DOUBLES: 1. Matt Flynn-Max Holloway d. Nicholas Lykoudis-Lukas Hostetler 6-1, 6-1; 2. Ryan Johnson-Braydon Davidson d. Greg Williams-Phil Hostetler 6-2, 6-2

Volleyball
Lady Pilgrims fall in five
Plymouth lost a dramatic five-setter with Northern Lakes Conference foe Warsaw Saturday, 25-11, 22-25, 25-22, 23-25, 15-11.
Hunter Stevens led the Lady Pilgrims attack with 13 kills to go with a balanced 13 digs. Haley Harrell set 31 assists with a team-best 16 digs, while Lacy Poczik served three aces with two blocks.
Cassie Quissell notched 13 digs, and Emily Eveland recorded three blocks at the net for Plymouth in the tough loss.
• WARSAW 3,
PLYMOUTH 2 (25-11, 22-25, 25-22, 23-25, 15-11)
At Warsaw
Plymouth stats
Kills: Hunter Stevens 13
Aces: Lacy Poczik 3
Assists: Haley Harrell 31
Digs: Harrell 16, Stevens 13, Cassi Quissell 13
Blocks: Emily Eveland 2, Poczik 2

Girls soccer
Lady Lancers win
Jessica Tuttle and Sara Niespodziany both scored goals for LaVille, and the Lady Lancers hung on for a narrow 2-1 defeat of visiting South Bend Adams at home at Newton Park Saturday.
LaVille outshot the visitors by an 8-2 shots on goal margin in the win.
• LaVILLE 2, ADAMS 1
At Lakeville
First half
LV — Jessica Tuttle (Grace Ingle), 24th minute
Second half
LV — Sarah Niespodziany (Kailey Gardner, McKenzie Leed), 53rd minute
Adams — Lilly Menully, 73rd minute
Shots on goal: LaVille 8, Adams 2; Saves: Adams 6, LaVille 5 (Kyleigh Breden)

Boys soccer
Argos takes 2nd loss
The Argos boys soccer team suffered its second loss of the year with a 3-1 defeat at the hands of Portage Saturday.
Damon Binkley scored on a Max Bailey assist in the 72nd minute to cut the Dragons’ deficit to 2-1, but the home team never got any closer as it was outshot 8-2.
Casey Johnson finished with five saves for Argos, which drops to 10-2.
• PORTAGE 3, ARGOS 1
At Argos
First half
Portage — Vic Mendoza, 3rd minute
Portage — Josh Gonzalez, 22nd minute
Second half
Argos — Damon Binkley (Max Bailey), 72nd minute
Portage — Gonzalez, 75th minute
Shots on goal: Argos 2, Portage 8
Saves: Argos 5 (Casey Johnson), Portage (Cody Simmons)
Corners: Argos 1, Portage 3
Records: Argos 10-2

Strycker lifts Falcons
Jeff Strycker scored a pair of goals in the second half, and John Glenn rallied past Mishawaka, 3-2 Saturday.
James Frey cut Glenn’s deficit to 2-1 in the first half after Mishawaka opened with two straight goals.
• JOHN GLENN 3, MISHAWAKA 2
First half
Mishawaka - Pulito Gallegos (Jonny Kanema)
Mishawaka - Gallegos (Scott Sacha)
John Glenn - James Frey
Second half
John Glenn - Jeff Strycker
John Glenn - Strycker
CMA falls 3-2
Culver Military lost a 3-2 boys soccer match on the road in Mishawaka Saturday.
Complete results from the match were unavailable.
• MISHAWAKA 3, CULVER MILITARY 2
At Mishawaka
Complete stats unavailable.

JV boys tennis
NorthWood wins, Plymouth 3rd at JV NLCs
NorthWood won championships at 3 singles and 1 and 2 doubles en route to 23 points and the JV Northern Lakes Conference team title, while Plymouth finished third with 17 points behind Warsaw’s 19 Saturday.
The JV Pilgrims’ only championship was supplied by Nick Felke at 2 singles. Michael Johnson and George Stults placed second at 2 doubles, meanwhile.
• NLC JV TOURNAMENT
Team Scores: Northwood 23, Warsaw 19, Plymouth 17, Goshen 13, Northridge 9, Concord 6, Wawasee 5, Elkhart Memorial 3.
Plymouth Results
1 Singles
First Round: Curtis Smith (P) d. Birky (GO) 8-1
Semi-Finals : Dugle (NR) d. Curtis Smith (P) 8-6
Third Place Match: Nix (NW) d. Curtis Smith (P) 9-7
2 Singles
First Round: Nick Felke (P) d. Jaenichen (CON) 4-1 ret.
Semi-Finals: Nick Felke (P) d. Sengsone (EM) 8-0
Finals: Nick Felke (P) d. Beck (GO) 8-0
3 Singles
First Round: Spencer MaeCroft (P) d. Leon (EM) 8-1
Semi-Finals: Homme (WAR) d. Spencer MaeCroft (P) 8-3
Third Place Match: Spencer MaeCroft (P) d. Roebuck (CON) 8-6
1 Doubles
First Round: Garret Fox-Luke Vervynckt (P) d. Kieper-Wogoman (NR) 8-3
Semi-Finals: Grewe-Harrison (GO) d. Garret Fox-Luke Vervynckt (P) 8-5
Third Place Match: Baker-Stout (WAR) d. Garret Fox-Luke Vervynckt (P) 8-5
2 Doubles
First Round: Michael Johnson-George Stults (P) d. Rhoades-Klein (WAW) 8-0
Semi-Finals: Michael Johnson-George Stults (P) d. Nicason-Pletcher (CON) 8-0
Finals: Conrad-Smith (NW) d. Michael Johnson-George Stults (P) 8-6

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
Add to calendar
BOURBON — It may have been a “pink” game for breast cancer awareness but the true color was the...
WALKERTON — On Tuesday night Glenn’s big three seniors played like head coach Kyle Amor expects...
PLYMOUTH — It was much of the same for the Plymouth Lady Pilgrims in a 65-19 victory over the...

 

.

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes