Area high school boys basketball schedules

Staff Writer

ARGOS DRAGONS
Coach: Gordon Mosson, 1-4 in 1st year at school
Nov. 26 Bremen {2A} W 65-50
Dec. 2 at Tippecanoe Valley {3A} L 43-54
Dec. 5 Winamac {2A} L 46-57
Dec. 9 at LaVille {2A} L 47-48
Dec. 13 at Jimtown {3A} L 33-48
Dec. 19 at South Bend Career Academy 7:30 pm
Dec. 20 at Pioneer {1A} 7:30 pm
Jan. 2 Winter Classic through Jan. 3
Jan. 9 Bethany Christian {1A} 7:30 pm
Jan. 13 Lakeland Christian {1A} 7:15 pm
Jan. 16 at Oregon-Davis {1A} 8:00 pm
Jan. 20 Bi-County Tournament through Jan. 24
Jan. 27 Clinton Christian {} 7:30 pm
Jan. 30 Westville {1A} 8:00 pm
Feb. 3 Triton {1A} 7:30 pm
Feb. 6 at Caston {1A} 7:30 pm
Feb. 12 at Culver {1A} 7:30 pm
Feb. 17 at South Central (Union Mills) {1A} 8:00 pm
Feb. 24 Manchester {2A} 7:30 pm
Feb. 27 Elkhart Christian {1A} 7:30 pm

BREMEN LIONS
Coach: Ryan Eakins, 22-49 in 4th year at school
Nov. 26 at Argos {1A} L 50-65
Nov. 29 at Plymouth {4A} L 36-89
Dec. 5 at Goshen {4A} L 28-64
Dec. 11 at West Noble {3A} L 61-80
Dec. 13 South Central (Union Mills) {1A} ot L 56-58
Dec. 19 Knox {3A}‡ 7:30 pm
Dec. 23 at Central Noble {2A} 7:30 pm
Jan. 2 Washington Twp. {1A} 7:30 pm
Jan. 6 at Bethany Christian {1A} 7:30 pm
Jan. 9 LaVille {2A}‡ 7:30 pm
Jan. 16 at John Glenn {3A}‡ 8:00 pm
Jan. 20 Bi-County Tournament through Jan. 24
Jan. 27 at Elkhart Christian {1A} 7:30 pm
Jan. 30 at New Prairie {3A}‡ 8:00 pm
Feb. 3 Wawasee {3A} 7:30 pm
Feb. 6 Jimtown {3A}‡ 7:30 pm
Feb. 12 at Triton {1A}‡ 7:30 pm
Feb. 17 at Tippecanoe Valley {3A} 7:45 pm
Feb. 20 NorthWood {3A} 7:30 pm
Feb. 25 Mishawaka Marian {3A} 7:30 pm
Feb. 27 Culver {1A}‡ 7:30 pm
‡NORTHERN STATE CONFERENCE GAME

CULVER CAVALIERS
Coach: Tom Krueger, 1-5 in 1st year at school
Nov. 26 at Rochester {3A} L 49-58
Nov. 29 West Central {1A} W 46-36
Dec. 2 Caston {1A} L 35-60
Dec. 6 at Morgan Twp. {1A} L 44-58
Dec. 13 Knox {3A}‡ ot L 48-51
Dec. 16 at Winamac {2A} L 52-78
Dec. 19 Jimtown {3A}‡ 7:30 pm
Dec. 30 at North Judson {2A} 8:00 pm
Jan. 10 at New Prairie {3A}‡ 7:30 pm
Jan. 13 at Washington Twp. {1A} 8:00 pm
Jan. 16 at Triton {1A}‡ 7:30 pm
Jan. 20 Bi-County Tournament through Jan. 24
Jan. 28 Oregon-Davis {1A} 8:00 pm
Jan. 30 at LaVille {2A}‡ 7:30 pm
Feb. 6 John Glenn {3A}‡ 7:30 pm
Feb. 7 (n)Pioneer {1A} TBA TBA
Feb. 9 at South Bend Trinity {} 7:00 pm
Feb. 12 Argos {1A} 7:30 pm
Feb. 19 South Central (Union Mills) {1A} 8:00 pm
Feb. 21 LaCrosse {1A} 7:30 pm
Feb. 27 at Bremen {2A}‡ 7:30 pm
‡NORTHERN STATE CONFERENCE GAME

CULVER ACADEMY EAGLES
Coach: Mark Galloway, 38-58 in 5th year at school, 173-108 in 13th year overall
Nov. 24 Indianapolis HomeSchool L 69- 71
Dec. 5 at Wheeling Linsly (W.Va.) W 65- 37
Dec. 6 at Cleveland Adams (Ohio) W 66- 63
Dec. 9 Tippecanoe Valley {3A} W 56- 51
Dec. 12 LaVille {2A} W 58- 51
Dec. 13 at Twin Lakes {3A} L 53- 55
Dec. 16 Huntington HomeSchool W 66- 36
Jan. 2 Carroll Shootout through Jan. 3
Jan. 10 at Maconaquah {3A} 7:30 pm
Jan. 17 Whiting {2A} 7:30 pm
Jan. 20 Elkhart Christian {1A} 7:30 pm
Jan. 23 Culver Academy Tournament through Jan. 24
Jan. 27 South Bend St. Joseph {3A} 7:30 pm
Jan. 31 at Hammond Clark {3A} 7:30 pm
Feb. 3 Mishawaka Marian {3A} 7:30 pm
Feb. 7 Traders Point Christian {} 6:30 pm
Feb. 14 Rochester {3A} 7:30 pm
Feb. 20 at Fort Wayne Canterbury {2A} 7:30 pm
Feb. 27 at Mishawaka {4A} 7:30 pm

JOHN GLENN FALCONS
Coach: Travis Hannah, 77-79 in 8th year at school, 170-168 in 16th year overall
Nov. 26 at South Bend Clay {4A} W 65- 58
Nov. 29 at Goshen {4A} L 39- 58
Dec. 5 Concord {4A} W 65- 62
Dec. 6 Mishawaka {4A} W 56- 48
Dec. 9 at Wawasee {3A} L 45- 52
Dec. 13 Tippecanoe Valley {3A} W 66- 44
Dec. 19 at LaPorte {4A} 8:00 pm
Dec. 20 LaVille {2A}‡ 7:30 pm
Jan. 6 Rochester {3A} 7:30 pm
Jan. 10 at Triton {1A}‡ 7:30 pm
Jan. 16 Bremen {2A}‡ 8:00 pm
Jan. 20 Bi-County Tournament through Jan. 24
Jan. 30 Knox {3A}‡ 8:00 pm
Jan. 31 North Judson {2A} 8:00 pm
Feb. 3 at South Bend Adams {4A} 7:30 pm
Feb. 6 at Culver {1A}‡ 7:30 pm
Feb. 12 at Jimtown {3A}‡ 6:00 pm
Feb. 17 at NorthWood {3A} 7:45 pm
Feb. 20 New Prairie {3A}‡ 8:00 pm
Feb. 24 at Plymouth {4A} 7:45 pm
Feb. 27 South Bend Riley {4A} 7:30 pm
‡NORTHERN STATE CONFERENCE GAME

LaVILLE LANCERS
Coach: Michael Edison, 72-64 in 7th year at school
Nov. 26 at South Bend Career Academy {} W 62-32
Dec. 2 North Judson {2A} W 56-38
Dec. 9 Argos {1A} W 48-47
Dec. 12 at Culver Academy {3A} L 51-58
Dec. 16 at South Bend Washington {4A} ot W 69-67
Dec. 19 Pioneer {1A} 8:00 pm
Dec. 20 at John Glenn {3A}‡ 7:30 pm
Dec. 27 Washington Twp. Tournament
Jan. 6 at Winamac {2A} 7:00 pm
Jan. 9 at Bremen {2A}‡ 7:30 pm
Jan. 16 at Knox {3A}‡ 8:00 pm
Jan. 20 Bi-County Tournament through Jan. 24
Jan. 27 Rochester {3A} 7:30 pm
Jan. 30 Culver {1A}‡ 7:30 pm
Feb. 7 Triton {1A}‡ 7:30 pm
Feb. 12 at New Prairie {3A}‡ 8:30 pm
Feb. 17 Mishawaka Marian {3A} 7:30 pm
Feb. 21 Bethany Christian {1A} 7:30 pm
Feb. 24 Oregon-Davis {1A} 8:00 pm
Feb. 27 Jimtown {3A}‡ 7:30 pm
‡NORTHERN STATE CONFERENCE GAME

OREGON-DAVIS BOBCATS
Coach: Joe Eskridge, 1-5 in 1st year at school
Nov. 26 Triton {1A} L 46-63
Dec. 2 LaCrosse {1A} W 63-51
Dec. 5 at South Central (Union Mills) {1A} L 53-65
Dec. 9 Elkhart Central {4A} L 48- 55
Dec. 13 Washington Twp. {1A} L 59-65
Dec. 16 Morgan Twp. {1A} L 44-51
Dec. 20 at Tippecanoe Valley {3A} 6:45 pm
Dec. 30 Caston Tournament through Jan. 3
Jan. 10 at Kouts {1A} 7:00 pm
Jan. 16 Argos {1A} 7:00 pm
Jan. 17 at Elkhart Christian {1A} 6:30 pm
Jan. 20 Bi-County Tournament through Jan. 24
Jan. 28 at Culver {1A} 7:00 pm
Jan. 30 South Bend Trinity {} 7:00 pm
Feb. 7 at Westville {1A} 6:30 pm
Feb. 12 at Knox {3A} 7:00 pm
Feb. 14 Boone Grove {2A} 1:30 pm
Feb. 19 Lakeland Christian {1A} 6:00 pm
Feb. 24 at LaVille {2A} 7:00 pm

PLYMOUTH PILGRIMS
Coach: Ryan Bales, 52-22 in 4th year at school, 136-74 in 10th year overall
Nov. 29 Bremen {2A} W 89-36
Dec. 2 Triton {1A} W 51-45
Dec. 5 at Rochester {3A} W 76-48
Dec. 9 at South Bend St. Joseph {3A} L 55-60
Dec. 12 at Peru {3A} W 51-43
Dec. 19 NorthWood {3A}‡ 7:45 pm
Dec. 23 at South Bend Riley {4A} 7:30 pm
Dec. 30 Westview Classic
Jan. 9 Elkhart Memorial {4A}‡ 7:45 pm
Jan. 10 Tippecanoe Valley {3A} 7:45 pm
Jan. 16 at Concord {4A}‡ 7:45 pm
Jan. 17 LaPorte {4A} 8:00 pm
Jan. 23 at Wawasee {3A}‡ 7:30 pm
Jan. 30 at Northridge {4A}‡ 7:30 pm
Jan. 31 at Mishawaka {4A} 7:30 pm
Feb. 6 Goshen {4A}‡ 7:45 pm
Feb. 7 at New Prairie {3A} 7:45 pm
Feb. 12 Warsaw {4A}‡ 7:45 pm
Feb. 14 Kouts {1A} 3:00 pm
Feb. 17 Penn {4A} 7:45 pm
Feb. 24 John Glenn {3A} 7:45 pm
‡NORTHERN LAKES CONFERENCE GAME

TRITON TROJANS
Coach: Jason Groves, 174-53 in 10th year at school
Nov. 26 at Oregon-Davis {1A} W 63-46
Dec. 2 at Plymouth {4A} L 45-51
Dec. 5 at NorthWood {3A} L 50-54
Dec. 9 Caston {1A} W 53-27
Dec. 13 at Mishawaka Marian {3A} L 32-49
Dec. 16 at Bethany Christian {1A} W 57-38
Dec. 19 New Prairie {3A}‡ 8:00 pm
Jan. 2 Warsaw {4A} 7:30 pm
Jan. 3 Elkhart Central {4A} 7:30 pm
Jan. 8 Elkhart Christian {1A} 7:30 pm
Jan. 10 John Glenn {3A}‡ 7:30 pm
Jan. 16 Culver {1A}‡ 7:30 pm
Jan. 20 Bi-County Tournament through Jan. 24
Jan. 30 at Jimtown {3A}‡ 7:30 pm
Feb. 3 at Argos {1A} 7:30 pm
Feb. 7 at LaVille {2A}‡ 7:30 pm
Feb. 12 Bremen {2A}‡ 7:30 pm
Feb. 17 Rochester {3A} 7:30 pm
Feb. 20 Tippecanoe Valley {3A} 7:45 pm
Feb. 24 Northfield {2A} 7:30 pm
Feb. 27 at Knox {3A}‡ 8:00 pm
‡NORTHERN STATE CONFERENCE GAME

Category: